ثبت نام ثبت نام ورود ورود افزودن ملک افزودن آگهی املاک و مستغلات افزودن ملک3 اخبار اخبار مقالات مقالات اطلاعیه اطلاعیه قوانین قوانین مشاورین املاک مشاورین املاک درباره ما درباره ما تماس باما تماس باما شخص سفارش ثبت سفارش سفارش ها home-repair

چرا خود سانسوری می کنیم

 

 

 

 

چرا خود سانسوری می کنیم

کد: 45
۱۴۰۱/۰۳/۱۷
نویسنده:
نادر رحیمیان

چرا خودسانسوری می کنیم

هنگامی که از کنفسیوس پرسیدند اگر امپراطور چین می‌شد نخستین عملی که به آن دست می‌زد چه بود، پاسخ داد: «دوباره سازی مفهوم کلمات» ، همه فرهنگ‌ها و تمدنها آموخته‌اند که کلامت، تو را بر مَسند قدرت می‌نشاند!
معمولا افراد بنا بر شرایط و یا تردید در عدم تایید دیگران به اختیار خود سکوت میکنند و یا جملاتی را به زبان می‌آورند که هیچ اعتقادی به آن ندارند.
خودسانسوری می‌تواند در ارتباطات اجتماعی مثل نوشتن، کلام ، پوشش لباس و حتی در غذا خوردن نیز دیده شود.
خودسانسوری در واقع سانسور فکری و رفتاری است که به منظور جلوگیری از نوع فکر منفی دیگران ایجاد میشود و بطور کلی برای جلوگیری از قضاوت منفی افراد است. افرادی که خودسانسوری می کنند در واقع می خواهند از خود را در برابر رفتار بد دیگران محافظت می کنند.
مسئله خودسانسوری عموما به تربیت و بازخورد رفتاری انان باز می گردد. خودسانسورگر اعتماد به نفس ندارد و با عدم تایید اطرافیان عزت نفس او کاهش یافته ، اغلب مقایسه زیاد بین او و دیگران اتفاق افتاده و از همه مهمتر به خودش و‌تفکراتش احترام نمیگذارد ، افراد خودسانسورگر همواره در مقام تحلیل رفتار دیگران درباره خودشان هستند ، امروز جامعه بشدت درگیر خودسانسوری است ، اغلب تصور میشود با صحبت نکردن امنیت بیشتری دارند و خودسانسوری باعث می شود تا همزیستی مسالمت آمیزتری در اجتماع داشته باشند . خودسانسوری می تواند موجب دروغگویی فراگیر در جامعه شود ، حالت اضطراب، گناه، و خجالت ایجاد کند و در نهایت موجب ضربه زدن به جریان آزاد بیان ‌و اندیشه در پوسته روشنفکری جامعه شود که در نهایت منجر به تنزل اجتماعی میشود.
انسان گروهی زندگی میکند و بطور طبیعی تمایل به برقراری و به اشتراک گذاری اطلاعات خود و خودنمایی دارد.
اما به عنوان عضو گروه همواره تلاش می کنند تا تصویر مثبتی از خود ارائه دهند و از گسترش هر انچه تاثیر منفی در وجهه گروه شان دارد جلوگیری می کنند.
همین تفکر ممکن است به فرد  و کنش اجتماعی افراد آسیب برساند. بخاصه زمانی که ناقص قوانین و ارزش ها مذهبی و فرهنگ جامعه باشد به مراتب خطرناکتر میشود .
این بحران می تواند شخصی را به شخص دیگری تبدیل کند ، همچنین می تواند از  یک چالش درونی به بحران اجتماعی و تجربه تلخ تاریخی منتهی شود - جامعه خودسانسورگر عموما از قابلیت های خود بی اطلاع است ، مدیریت دوگانه دارد و همه اندیشه و توان خود را صرف رونما میکند ، به ارامی به جایی میرسد که به انچه می گوید حتی در صورت اشتباه بودن و مغایرت اعتقادی ، هرگز مخالفت نمیکند ، برای اهداف مانیفست ندارد و باورهای عمیق به خرافه گرایش پیدا میکند و در یک کلام جامعه به تماشاچیان منفعل تبدیل میشوند ، خود سانسوری خود معلول است نه علت و عوامل مختلف حاکم بر جامعه موجب ایجاد و تقویت این حالت می شود ،کما این که اساسا دستان سیاست گذاران و فرهنگ عامدامه بر این حس می دمند تا نهایتا جامعه با خودسانسوری به در برابر هر حرکت و تحولی مقاومت کند و خود را محکوم به شکست بداند .


ن.رحیمیان

2

دیجی ملّاک DigiMallak
۰۰:۲۶:۲۴ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸

زنده باد جناب دکتر رحیمیان بزرگوار

پیمان میر علایی
۱۲:۵۵:۵۲ ۱۴۰۱/۰۴/۱۱

سلام جسارتا موضوع این مقاله از فعالیت سایت خوب شما بسیار دور است.